Fogsor - Kivehető fogpótlások / protézisek
A teljes és részleges kivehető fogpótlások kivitelezésére több megoldás is lehetséges. A megmaradt fogak alapján precíz, egyénreszabott tervet készítünk. A kivehető fogpótlásokat rögzíthetjük mind a saját megmaradt fogakra, mind implantátumokra. Ha a megmaradt fogak száma és/vagy parodontális státusza nem teszi lehetővé fix pótlás híd készítését akkor jönnek szóba a részleges kivehető fogpótlások, protézisek.
Részleges kivehető fogpótlás / protézis
A részleges kivehető fogpótlás elsődleges előnye, hogy bonyolult fogászati, illetve szájsebészeti eljárás nélkül nyújt lehetőséget több egymás mellett lévő hiányzó fog pótlására.
Nagyon gyakran a megmaradt fogak száma nem elegendő egy rögzített pótláshoz (hídhoz) vagy a meglévő fogak annyira meggyengülnek (pl. fogágybetegség, csontsorvadás miatt), hogy ezek a fogak hosszú távon már nem bírnak el egy hidat. Ilyenkor a megmaradt fogakat felhasználhatjuk a kivehető rögzítésére.
Implantátumokon elhorgonyzott stéges fogsor (az "overdenture")
Teljes foghiány esetének kezelésére több megoldás is kínálkozik. Ennek egyik gyakran alkalmazott formája a stéges fogsor, amely egy implantátumokon rögzülő kivehető fogsor.
A pótlás elkészítéséhez 4 implantátum beültetésére van szükség. Ezekben az implantátumba átmenő csavarokkal rögzül a fix, csak fogászati székben eltávolítható stég. Erre ül rá a kivehető protézis egy fémlemezzel ami a stég negatív mása. Továbbá rögzülést biztosítanak még a gumibetétek, amelyek behelyezéskor rápattannnak a stégre (ezek a betétek cserélhetőek).
Az első fázisban beültetjük az implantátumokat. Ezt követi a gyógyulási időszak, amely átlagosan 4-6 hónap.
Második fázisban a gyógyulási időt követően elkészítjüka pótlást. Ez 10 munkanapot vesz igénybe. A kivehető fogpótlásokat a páciens orvosi beavatkozás nélkül is el tudja távolítani, ugyanis oldható kapcsolat van a protézis és a stég között. Az eltávolíthatóságnak köszönhetően a szájhigiénia, illetve a fogmű tisztítása teljes mértékben biztosítható.
A fogsor ezen a fém rúdon rögzül oly módon, hogy a fogsorban a stég-rendszer negatívja található meg, stabil rögzülést lehetővé tevő gumibetétekkel.
Stabilak, nem mozognak, nem lötyögnek, mint a teljes kivehető protézisek. A szájpadi rész szabadon marad, így könnyebb viselése a hányingeresek számára is. A szabadon hagyott szájpadi rész az ízlelést is nagyban segíti. Kivehető, így tisztítás szempontjából kitűnő megoldás.
Sajnos nem. 3D-s CT felvétel szükséges az implantálás megtervezéséhez, ugyanis 2D panoráma felvétel nem ad megfelelő információt a csontkínálatról. Vannak bizonyos gyógyszerek, amik mellett szintén nem lehetséges az implantáció (biszfoszfonát tartalmú készítmények esetén).
Implantátumokon elhorgonyzott, lokátoros fogpótlás / protézis
Teljes fogatlanság állapotának kezelésére a legegyszerűbb megoldást jelentik az implantátumon elhorgonyzott lokátoros, illetve gömbretenciós fogpótlások. Ez is hasonló megoldást kínál, mint a stéges fogsornál bemutatott verzió. Ezt akkor alkalmazzuk, ha nincs elegendő hely a szájban a stéges fogpótlás elkészítésére, ugyanis a harapási magasság nem teszi lehetővé. Akár lokátoros megoldásról, akár gömbretenciós megoldásról beszélünk, a működési elvük hasonló a “patentekhez”, a fogsort a szájba helyezve és rányomva a (gömb)fejre, vagy lokátorra, az rögzül, elérve azt, hogy a fogsor stabilan álljon. Enyhe mozgás azonban ezen megoldások esetén előfordulhat, de még így is sokkal nagyobb stabilitás biztosítható, mint egy teljes kivehető protézis esetén.
- Hosszú távú megoldás.
- Könnyen javítható, alakítható.
- Kiválló a tisztíthatósága.
- Csak tisztításhoz kell eltávolítani, éjszaka is hordható.
- Az arc természetes formája, megfelelő ajak alátámasztottság helyreállítható ezzel a megoldásal.
- Stabil!
- Az elveszett íny műínnyel pótolható.
Felejtse el a hagyományos kivehető fogpótlások instabilitását. Az étkezés, rágás során tapasztalt mozgás, kényelmetlenség már a múlté! Élje életét újra magabiztos, fogsor ragasztó alkalmazása nélkül, stabilan.
Sajnos nem. Vannak olyan esetek, amikor a csont állapota és mennyisége nem teszi lehetővé a beültetést további kezelések nélkül, de ilyenkor is van rá az esetek többségében megoldás. Fontos a szakorvosi konzultáció, ugyanis ez alkalommal, valamint a CT elemzésével pontos diagnózist és kezelési tervet tudunk felállítani a hozzánk forduló pácienseknek.
Teleszkóp fogpótlás / protézis
A teleszkópos protézis a részlegesen kivehető fogpótlások azon fajtája ami saját fogakon rögzül. Ezt a protézis típust a kombinált fogpótlásokhoz soroljuk. Kiterjedt foghiány esetén van rá szükség, amikor fix pótlásokkal már nem korrigálható a foghiány. Egy fix és egy kivehető részből áll. A primer koronákat cementtel a saját fogakra ragasztjuk, majd a szekunder koronák kerülnek beépítésre a kivehető protézisbe. A primer és szekunder koronák közötti frikció/surlódás biztosítja a kivehető rész rögzülését.
- Nagyon jó tisztíthatóság.
- Redukált szájpadi fémlemez révén megfelelő ízérzés.
- Stabil, nem mozog!
- Rejtett elhorgonyzás révén esztétikusabb, mint a kapcsos kivehetők.
- Könnyen javítható.
- Előfordul, hogy a megnövekedett helyigény miatt a fogak mérete elől megnő.
- 2-3 megmaradt fog esetén előfordulhat, hogy a teljes szájpadi részt fedni kell, a stabilitás miatt.
- Műíny miatt kevésbbé esztétikus, mint egy híd.
A primer és a szekunder rész lehetőség szerint ugyanabból az ötvözetből készül. Az arany ötvözet valamint alternatívái a nemesfémektől mentes ötvözetek (nikkel mentes kobaltkróm).
Csúsztatós kivehető fogpótlás / protézis
Kétoldali sorvégi hiány esetén javallott a készítése. Egy rögzített nem kivehető híd részből és egy erre rögzülő kivehető részből áll. A meglévő fogakra egy híd készül, a két szélső pillérfoghoz csúsztatók rögzülnek, melyek a kivehető rész belvilágában kialakított kis vályúkba csúsznak bele a fogsor szájba helyezését követően. A rögzítő elemek rejtetten vannak, így kiváló esztétikai tulajdonságuk van. A kivehető rész két oldalát vékony fémlemez köti össze.
- Esztétikus.
- Kényelmes.
- Stabil.
- A front régió fix, csak az őrlő régió kivehető.
- Nem károsítják a rögzítő elemek a megmaradt fogak anyagát, a kivehető rész behelyezésekor, valamint eltávolításakor.
- Hosszútávú megoldás.
Kapcsos kivehető fogpótlás / protézis
Részleges foghiány esetén, amennyiben a fogak száma és elhelyezkedése nem teszi lehetővé rögzített pótlás készítését, kapcsos kivehető fogsor készíthető. Ezeket legtöbb esetben már csak ideiglenes pótlásként alkalmazzuk a gyógyulási időre, fogeltávolítást, implantálást követően. Ilyenkor a fémből megöntött alaplemezt kapcsok rögzítik a megmaradt fogakhoz. A kapcsok készülhetnek az alaplemez anyagából jobb esztétikai hatást elérve ezzel.
- Sokkal stabilabban illeszkedik a szájban, mint a teljes kivehető fogpótlások.
- Könnyen tisztíthatóak.
- Javíthatók.
- Költséghatékonyak.
- Nem megfelelő esztétika, ha a kapcsok a front fogakon rögzülnek.
- Károsíthatják eltávolításkor a meglévő fogakat.
- Kevéssbbé stabilak, mint egy csúsztatós, vagy teleszkópos pótlás.
- Nem jelentenek hosszútávú megoldást.
Teljes kivehető protézis
Teljes kivehető protézist teljes fogatlanság esetén készítünk, abban az esetben ha a körülmények nem teszik lehetővé az implantálást, vagy foghúzások után a gyógyulás idejére. A teljes protézis az összes hiányzó fogat pótolja az alsó, illetve a felső fogsorban. Anyaga műanyag (akrilát). A protézisbe súlynövelőként, illetve megerősítés miatt aranyháló készülhet.
1. alkalom: Egyszerű lenyomatot készítünk a fogatlan állcsontokról. Ha a páciensnek már régóta meglévő fogsora van, arról is célszerű másolatot venni, hiszen ha a jól megszokott fogsort „leutánozzuk”, az új fogsor is hamarabb megszokható.
2. alkalom: Az egyszerű lenyomat alapján a fogtechnikus speciális, a páciens szájához igazodó lenyomatkanalat készít, amellyel a fogorvos egy precíziós lenyomatot vesz.
3. alkalom: Megbeszéljük a fogak színével, elhelyezkedésével, méretével kapcsolatos igényeket és lehetőségeket. Beállítjuk a harapási magasságot.
4. alkalom: A fogtechnikus a fentieket figyelembe véve elkészíti a próbafogsort. A műfogak véglegesek, de mivel viaszba vannak „ágyazva”, szabadon átrakhatóak. Itt már a páciens is láthatja a fogak valóságos helyzetét, színét. Megtapasztalhatja a kivehető fogsor viselését. Amennyiben szükséges, változtathatunk a páciens igényeit figyelembe véve. Ha a próbafogsor jó, vagy csak kisebb igazításra van szükség, akkor a következő lépésben a fogsor elkészül.
5. alkalom: A műínybe, mely az elsorvadt ínyt utánozza, tartós, kemény műanyag fogak kerülnek épp ugyanúgy, ahogy azt a fogpróba(k) során a páciens – fogorvos – fogtechnikus együtt kialakították. Átadásnál szükség lehet apróbb igazításokra. Megbeszéljük a fogsor tisztítását, használatának módját.
6.-7.alkalom: A fogsor átadásával a kezelési sor még nem ér véget. Egy új fogsor olyan, mint egy új cipő – törhet, fájhat, akár billeghet is – ez normális jelenség, megijedni nem szabad. További alkalom is szükséges lehet, amely során a fogsor viselésével kapcsolatos tapasztalatokat beszéljük meg, illetve igazítunk a fogsoron. A fogsor készítése során ugyanis nem tudjuk tökéletesen leutánozni a száj mozgását evés, beszéd közben, ezért a fogsor a mozgó nyálkahártyát feltörheti,és ott a fogsor alaplemezéből szükséges elvenni.
Az alaplemez, mely műanyagból (akrilátból) készül, teljes mértékben fedi a szájpadlást.
A műíny az eredeti rózsaszín ínyt utánozza, tartja a műfogakat.
A fogak műanyagból készülnek. A páciens igényeihez igazítjuk a formát, a méretet és a színt.
A protézis tisztítása merőben más, mint a saját fogak tisztítása.
Speciális fertőtlenítők használata szükséges a megfelelő mechanikai tisztítás mellett. Normál fogkrém használata ellenjavallt, ugyanis érdessé teszi a fogsor polírozott felszínét, ami ideális hely a baktériumok számára. Helyette specialis paszták és tabletták használhatók.
A fogsor elkészültével még szükség lehet korrekciókra. A protézis még törhet, nyomhat bizonyos helyeken, amelyek használat közben derülnek csak ki. Később szükséges lehet a fogsor alábélelésére.